Kitaplardan Kitap Beğen

 

“31. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, 17-25 Kasım 2012 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi- Büyükçekmece’de düzenlenecek.”

Haber bu kadar, detay yok, bir de her sene fuar yönetiminin daha da garipleşen afişinin küçük bir şekilde yer aldığı bu haberde başka hiçbir konuda bilgi yok.

Geçmişte aylar öncesinden “Bu sene Tüyap Kitap Fuarı’nda şu yazar var, bu yazar var, falan fıstık” diye sürekli haberlere konu olan fuar bu sene terk edilmiş bir sahil kasabasında gerçekleşen balık tutma etkinliğiymişçesine gözlerden ve ilgiden uzak başladı.

 

tüyap kitap fuarı

Kimse mi kitap okumuyor?

Evet! Üzgünüm ama bu acı bir gerçek. Televizyonun ipnotize edici etkisine kapılmış bir halk, rating ölçümünü bile adam gibi gerçekleştirebilecek bir denek grubuna 2012 yılında henüz ulaşamamış bir medya tarafından rastgele önüne sürülen “dizilere” haps edilmiş ve bu dizilerin prangasından bir türlü kurtulamıyor.

Memleketin her tarafını kütüphane ile donatan Kanuni Sultan Süleyman’ı sadece Harem’de takılan bir devlet yöneticisi zanneden halkın, zaten Edirne yakınlarına konuşlandırılmış bir fuar alanına gidip kitap almasını beklemek hata olacaktır.

Önceden neden gidiliyordu?

2008 yılına kadar medya tarafından pompalanan yazarlar ve kitapları vardı. Söz gelimi bir süre Tuna Kiremitçi’nin popüler olmasına karar veriliyordu, bir yazar olarak çok enteresan şekilde Cihangir Cafe’lerinde magazin muhabirleri bu arkadaşı kovalıyordu.

Baktılar bir yere kadar satıyor, bıraktılar peşini, Elif Şafak’ın popüler olmasına karar verdiler. Koskoca Bit Palas’ı yazdığında kimsenin adını bile duymadığı, Baba ve Piç kitabıyla efsaneler yaratan kadından hiç bahsetmeyen medya bir anda Elif Şafak delisi oldu. Bu durum herkesin elinde Elif Şafak kitabı ile gezmeye yol açtı. İş o kadar çığrından çıktı ki “Kitabın kapağı pembe olduğu için erkekler yanında taşıyamıyormuş” şeklinde zırvalayan Halkla İlişkiler Uzmanlarının gazlamasıyla kitabın gri kapaklısını da çıkarttılar.

İnsan kitabı kapağı için almaz ki arkadaşım, kapak rengi satışa etki etsin! Gel gelelim bazı zamanlar bazı yazarların medya tarafından halkın önüne sürülmesi genel anlamda insanların kitaba olan ilgisini arttırıyordu.

Farkında mısınız 2008 yılından beri böyle aman da aman bir bestseller, kitleleri peşinden sürükleyen “yıldız yazar” yok.

Memlekette yazar mı bitti?

Güzide memleketimizde okurdan çok yazar varken yazarların köküne kıran girmesi tabi mümkün değil ancak her hareketini medyanın yönlendirmesiyle yürüten halk medya kitap olayından elini ayağını çektiği için adeta kitaptan buz gibi soğudu.

İş böyle iken yüzlerce yayınevi binlerce yeni kitapla stand açsa ne olacak? Halkın kitap gibi bir derdi yok. Araba fuarı da değil ki manken kız görmeye gidilsin.

Bu sebeple en azından bazı yazarlar tekrar gündemi değiştirip, “insanları kitap okumak zorunda bırakana kadar” kitap fuarlarının hiçbir anlam ve önemi kalmamıştır.

Cümleten geçmiş olsun.

20.11.2012 / İstanbul